Ako si pozrieť Kyjev a zároveň prežiť v černobyľskej zóne? Na tento trip ti stačí 160 EUR!

Autor: Kristián Hanus | 1.7.2017 o 21:17 | (upravené 13.7.2017 o 15:29) Karma článku: 11,12 | Prečítané:  6315x

Našim cieľom bola návšteva černobyľskej zóny,netvrdím, že je to bezpečné,ale pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení minimalizujete riziko,že vám po návrate domov narastú ďalšie dve hlavy a budete svietiť ako vianočný strom.

Prečo Kyjev?

Keďže sme od zimy stále podozrivo nezbohatli, celú misiu bolo potrebné absolvovať s našim študentským rozpočtom. Našim primárnym cieľom bolo navštíviť Černobyl a zvyšný čas venovať prehliadke Kyjeva (z toho sme neboli 2-krát nadšení - čo tam budeme robiť? No toto mesto nás viac než príjemne prekvapilo). Zatiaľ sme nenavštívili žiadne historické mesto v Európe, (okrem rýchloprehliadky Budapešti po prílete z Kyjeva) takže nedokážem porovnávať, ale historické centrum je naozaj nádherné a rozhodne sa je na čo pozerať. 

Ako sa sem dostať?

Najlepší spôsob je letecky priamo z Bratislavy, spiatočne je super cena okolo 35 - 40 EUR, inak bývajú letenky oveľa drahšie a letieť sa dá taktiež z Budapešti. 

Príchod do Kyjeva

Prilieta sa na malé kyjevské letisko Zhulyany. Pred odchodom z letiska je dobré kúpiť si dátovú sim kartu - od 75 UAH, podľa objemu dát. S - ko vám na pár dní bohato vystačí. Tu si môžete zameniť peniaze - kurz je rovnaký ako v meste a pohybuje sa okolo 1 EUR = 28,50 UAH ...no a už len objednať Uber do hotela :)

Ubytovanie

Náš hotel sa nachádzal na 5-6 poschodí v 25-poschodovom činžiaku, ktoré sú typické pre Kyjev. Celkovo je ubytovanie v Kyjeve pomerne lacné a za prijateľnú ceny si viete nájsť top hotel. My sme boli ubytovaní v blízkosti metro stanice Osokorky, takže super poloha na rýchly presun do mesta. V blízkosti sú reštaurácie, obchody a stánky s čerstvým ovocím - mňam! 

Plus je samozrejme aj to, že na recepcii zvyčajne vedia po anglicky, okrem týchto ojedinelých prípadov sme sa stretli s anglicky hovoriacou pani ešte v múzeu a tu by som asi skončil. Po anglicky sa nedohovoríte..ale! za tri dni sme sa naučili azbuku, takže náš trip spôsobil aj nečakaný príliv vedomostí. Keď si nevieš prečítať ani menu v reštaurácii, si tak akosi donútený niečo s tým robiť.

Ukrajinské jedlo

Ukrajinské jedlo je naozaj skvelé, vyskúšali sme reštauráciu, kde boli ceny podobné tým na slovensku, ale aj "jedáleň" s tradičným ukrajinským jedlom, kde nám chutilo asi najviac. Každý deň sme si dali vareniky so smotanou, podobné našim pirohom (mäsové, višňové, zemiakové), polievku (soľanka, boršč, okroška) a dezert. Originál soľanka by mala okrem iného obsahovať vnútornosti, mäso, párok, čierne olivy, kapary, uhorky a kyslú smotanu. Boršč poznáte asi všetci a okroška je studená polievka bielej farby, ktorá obsahuje zemiaky, jarnú cibuľu, červenú repu, uhorku, vajce a kôpor. Môže sa robiť z kefíru, alebo jogurtu. Jedáleň sa nachádza v obchodnom centre Globus na námestí Maidan nezalezhnosti na oboch stranách, ale videli sme ju aj v meste. Cena dvoch takýchto porcii je približne 103 UAH.

V okolí komplexu Kyjevsko - pečerská lavra sa nachádzajú aj automaty na kávu (nie teraz nemyslím tú práškovú odpornej chuti, ale skutočné espresso ako z kávovaru), ktorú si kúpite za príjemnú cenu 8 UAH. Na výber je ristretto, espresso, americano, cappuccino. Po unávnej expedícii naprieč Kyjevom padne naozaj skvele :)

Kyjev, kam ísť a čo si nenechať ujsť?

Do mesta sa jednoducho dopravíte metrom (4 UAH), trolejbusom (3 UAH) alebo autobusmi (do 10 UAH). Orientácia je veľmi jednoduchá a najlepší a zároveň najrýchlejší spôsob dopravy je asi metro. Môžete si kúpiť žetóny pri okienku, alebo zaplatíte dotykovou kartou priamo pri vstupe. Lístky na autobusy a trolejbusy sa kupujú priamo v autobuse, takže treba mať pri sebe hotovosť. Za príjemné ceny tu funguje aj služba Uber, takže komu sa nechce využívať mhd, je tu aj taká možnosť. 

  • Socha Matka vlasti: V priestoroch pod sochou vysokou približne 102 m sa nachádza múzeum 2. svetovej vojny, vstup 20 UAH
  • Kyjevsko - pečerská lavra: pravoslávny komplex chrámov a podzemných chodieb, vstup 35 UAH
  • Chrám svätej Sofie
  • Chrám svätého Ondreja
  • Chrám svätého Michala 
  • Zoloti vorota (Golden gate): časť opevnenia starovekých kyjevkých hradieb, blízko stanice metra Zoloti vorota
  • historická budova Ukrajinskej národnej opery
  • Chernobyl museum, vstup 10 UAH
  • námestie Maidan nezalezhnosti
  • kto by mal záujem, dávam do pozornosti kurzy varenia ukrajinských jedál v cene približne 20 EUR

Ako vidíte, všetko dôležité je blízko seba, a preto nie je problém tieto pamiatky prejsť aj pešo a budú vám stačiť 1-2 dni.

Černobyľská zóna a ako sa sem dostať?

Legálne je možné dostať sa do tejto oblasti len prostredníctvom agentúr so sprievodcom, či už cez miestnu alebo slovenskú agentúru a kedže ceny za tento výlet sú dosť vysoké, prostredníctvom e-mailu sme oslovili jednotlivé agentúry s tým, či by nám neposkytli študentskú zľavu. Našťastie to skončilo úspechom, takže sa bolo na čo tešiť. Bohužiaľ, ľudia sem chodia často aj ilegálne, ale k tomu sa ešte dostaneme. Ľudia z agentúry vás vyzdvihnú priamo vo vašom hoteli, alebo je stretnutie skoro ráno na dohodnutom mieste - v našom prípade na Maidane nezalezhnosti. Na výlet je potrebné mať tričko s dlhým rukávom a dlhé nohavice. Černobylská zóna je cca 30 km uzavretá oblasť vzdialená cca 110 km (1,5 h jazdy) od Kyjeva a prvým kontrolným bodom je Dytyatky - tu sú závory, musíte sa preukázať pasom a následne je možné pokračovať k druhému kontrolnému bodu....Najlepší čas na návštevu je všetko okrem leta - stromy majú listy a nie je dobre vidieť mesto.

V blízkosti kontrolných bodov žijú psy a rady sa zdržiavajú v prítomnosti ľudí. Nemusíte sa báť, sú neškodné a ľudia im nosia granule a zvyšky z obedov. V noci sa psy sťahujú bližšie k checkpointom, pretože do lesov chodia vlci a mohli by ich zožrať. Čo sa týka iných zvierat v tejto zóne, v posledných rokoch sa tu objavil medveď hnedý, ktorý tu nežil posledných 100 rokov a postupne sa tu vracajú aj iné zvieratá ako líšky, medvedík čistotný a.k.a. mýval, vtáky a žije tu veľa motýľov. 

Na mape sú zobrazené dediny, checkpointy, "pohrebiská" strojov atď. 

Je to bezpečné? 

Dúfame :D Hodnoty radiácie na námestí Maidan nezalezhnosti, teda prirodzená radiácia, boli okolo  0,14 µSv/h. Pri lete lietadlom na vás pôsobí radiácia cca 2 µSv/h

Relatívne "bezpečné" je pohybovať sa po betóne, pretože pôda je stále značne kontaminovaná. V žiadnom prípade sa netreba ničoho dotýkať, sadať si na zem, kradnúť odtiaľ predmety atď. 

Z tejto zóny a okolia bolo evakuovaných okolo 200 dedín a niektoré domy boli zrovnané so zemou (vykopala sa jama, kde bol buldozérom zhrnutý celý dom a následne bol zasypaný). Z niektorých objektov boli odstránené rôzne kontaminované predmety, napríklad radiátory a veľa iných predmetov, ktoré boli zakopané do zeme. Táto oblasť a hlavne mesto Pripiať bolo niekoľkokrát dekontaminované, pretože pôvodne sa počítalo s tým, že ľudia sa vrátia do svojich domovov, no hodnoty radiácie boli aj po dekontaminácii príliš vysoké na to, aby sa tu dalo bezpečne žiť a nebude to možné ani najbližších 700 - 800 rokov. Polčas rozpadu plutónia je 25 000 rokov, cézia 137 je 30 rokov a stroncia 90 je 28 rokov. 

V tejto zóne stále žije okolo 1300 ľudí. Niektorí sa sem vrátili dobrovoľne a žijú v dedinách, pestujú si zeleninu v kontaminovanej pôde a živia sa kontaminovanými rybami.
Mesto Černobyl je "obývané" a v jeho blízkosti sa nachádza aj jedáleň, kde sme obedovali. Táto budova bola postavená až po havárii, čiže vraj nie je kontaminovaná a jedlo je dovážané. Bolo vybudované taktiež nové vodovodné potrubie, ktoré vedie nad zemou.

Černobyľská elektráreň

Černobyľská jadrová elektráreň V.I.Lenina mala byť so 6 blokmi najväčšou jadrovou elektrárňou na svete. 26. apríla 1986 o 1:23 miestneho času však došlo k výbuchu. Nehoda bola utajovaná a k evakuácii mesta Pripiať došlo až po 36 hodinách, dovtedy tam ľudia žili "bežným" životom...K nehode boli vyslaní požiarnici z 3 hasičských staníc: jedna sa nachádza oproti elektrárni, druhá v meste Pripiať a tretia v meste Černobyl, pred ktorou stojí tento pamätník:

V blízkosti elektrárne sa nachádza tzv. červený les, kde bezprostredne po havárii spadlo veľké množstvo rádioaktívnych častíc a stromy v tomto lese nasledujúce dni odumreli a očerveneli. Taktiež museli byť zastrelené všetky zvieratá žijúce v tomto lese a okolí. Na mieste pôvodného červeného lesa je dnes už nový borovicový les, no táto oblasť je stále značne kontaminovaná a v minulosti sa tu vyskytli v dôsledku vysokej rádioaktivity rôzne anomálie rastlín. Okolo tohto lesa len rýchlo prefrčíme našim turistickým autobusom a dozimeter ukazuje 6 - 10 µSv/h

V elektrárni resp. v jej okolí stále pracujú ľudia ( 15 dní tu + 15 doma, alebo 3 tu + 3 doma) a hodnoty rádioaktivity na tomto mieste sú mierne zvýšené 0,6 µSv/h. Z okolia elektrárne bolo odstránených cca 8 m pôdy, pričom bol vykopaný buldozér a iné kontaminované stroje. Nový sarkofág je vysoký 110 m a má dĺžku 165 m.

Mesto Pripiať

Pripiať bolo moderné socialistické mesto vybudované pre pracovníkov elektrárne a žilo tu okolo 50 000 obyvateľov. Nachádzali sa tu školy, škôlky, hotel, nemocnica, požiarná stanica, plaváreň, zábavný park, prístav, telocvičňa, futbalový štadión a veľa činžiakov. Boli sme veľmi prekvapení, v akej vzdialenosti od elektrárne sa nachádza mesto Pripiať (doslova za zákrutou). Na začiatku mesta sa nachádza nemocnica a prístav, ktoré patria k najviac kontaminovaným miestam. Do prístavu chodili umývať stroje, ktoré boli používané pri odstraňovaní havárie. Pôda tu vykazuje hodnoty okolo 60 µSv/h

K ďalším znečisteným miestam patrí zábavný park, ktorý mali otvoriť 1. mája 1986, no nikdy k tomu nedošlo.

Bohužiaľ, ľudia sem často chodia aj ilegálne (celá zóna je ohradená), idú pešo cez les s batohom aj dva dni. Niektorí sem chodia dokonca oslavovať Nový rok, zatvoria sa v budove a zatiahnu okná, aby ich nevideli policajti a takto potichu a zvláštne "oslavujú" niekoľko dní. Výsledkom ilegálnych návštev sú aj krádeže a vandalizmus. Výnimkou nie sú graffiti, nákupný vozík na dne bazéna, popísané steny a rozbité okná na budovách. Nedávno boli v suteréne nemocnice objavené osobné veci požiarnikov, ktorí zasahovali na mieste havárie ako prví a po hodine boli prevezení do nemocnice. Ich veci boli tak silne kontaminované, že ešte aj po 30 rokoch vyžarujú 700 µSv/h!!! A predstavte si, ich prilby niekto ukradol. V súčastnosti je suterén už zasypaný pieskom. Do nemocnice sa počas exkurzie nechodí, pretože patrí k najviac kontaminovaným miestam.

Kto by si chcel pozrieť, ako to vyzeralo v suteréne, tu je video:

 

Na futbalovom štadióne vyrástol les:

Plaváreň patrila k najčistejším budovám v meste Pripiať a chodili sa sem kúpať robotníci, ktorí pracovali na odstraňovaní škôd - fungovala ešte niekoľko rokov po katastrofe.

Radar DUGA

Mesto Černobyl bolo určené pre pracovníkov na tomto radare. Jeho existencia bola prísne utajovaná a v mapách bol zakreslený ako kemp pre deti. Bol situovaný v okolí černobylskej elektrárne z dôvodu jeho obrovskej spotreby elektrickej energie - až 10 MW. Ako fungoval? Niekoľko sto kilometrov ďalej sa nachádzal vysielač, ktorý vysielal signál a tento radar slúžil ako prijímač. Vyslaný signál sa odrážal od ionosféry a prijímač zachytil signál bez zmeny. Ak sa niečo stalo (napr. bola odpálená raketa a v ionosfére vznikla diera), radar zachytil zmenený signál, teda vedeli len, že sa niečo stalo, ale nevedeli kde a čo - chceli ho zdokonaliť, ale kvôli nehode v elektrárni to už nestihli.

Koľko to stálo?

letenky BA - Kiev - Budapešť 40 EUR

autobus Budapešť - BA 8 EUR

výlet do černobylskej zóny: 90 EUR

ubytovanie 2 noci: 8 EUR

jedlo, výdavky, vstupy: 15 EUR

SPOLU: 161 EUR

Na záver

Kto váha, či navštíviť Kyjev, tak za nás určite áno. Čo sa týka černobylskej zóny, tak tento výlet určite stojí za to a odporúčam ho spojiť aj s návštevou múzea v Kyjeve, kde si pozriete dobové fotografie, obleky atď. Čo ma veľmi sklamalo je ničenie mesta Pripiať ilegálnymi návštevníkmi a naaranžované predmety. Oveľa radšej by som si pozrel mesto a budovy v takom stave, ako ich ľudia opustili. 

Koho táto téma zaujíma a chcel by si prečítať niečo viac, dávam do pozornosti túto stránku, kde nájdete fotogalériu + zaujímavé články:
http://chernobylgallery.com/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?