Ako si pozrieť Kyjev a zároveň prežiť v černobyľskej zóne? Na tento trip ti stačí 160 EUR!

Autor: Kristián Hanus | 1.7.2017 o 21:17 | (upravené 13.7.2017 o 15:29) Karma článku: 11,12 | Prečítané:  6229x

Našim cieľom bola návšteva černobyľskej zóny,netvrdím, že je to bezpečné,ale pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení minimalizujete riziko,že vám po návrate domov narastú ďalšie dve hlavy a budete svietiť ako vianočný strom.

Prečo Kyjev?

Keďže sme od zimy stále podozrivo nezbohatli, celú misiu bolo potrebné absolvovať s našim študentským rozpočtom. Našim primárnym cieľom bolo navštíviť Černobyl a zvyšný čas venovať prehliadke Kyjeva (z toho sme neboli 2-krát nadšení - čo tam budeme robiť? No toto mesto nás viac než príjemne prekvapilo). Zatiaľ sme nenavštívili žiadne historické mesto v Európe, (okrem rýchloprehliadky Budapešti po prílete z Kyjeva) takže nedokážem porovnávať, ale historické centrum je naozaj nádherné a rozhodne sa je na čo pozerať. 

Ako sa sem dostať?

Najlepší spôsob je letecky priamo z Bratislavy, spiatočne je super cena okolo 35 - 40 EUR, inak bývajú letenky oveľa drahšie a letieť sa dá taktiež z Budapešti. 

Príchod do Kyjeva

Prilieta sa na malé kyjevské letisko Zhulyany. Pred odchodom z letiska je dobré kúpiť si dátovú sim kartu - od 75 UAH, podľa objemu dát. S - ko vám na pár dní bohato vystačí. Tu si môžete zameniť peniaze - kurz je rovnaký ako v meste a pohybuje sa okolo 1 EUR = 28,50 UAH ...no a už len objednať Uber do hotela :)

Ubytovanie

Náš hotel sa nachádzal na 5-6 poschodí v 25-poschodovom činžiaku, ktoré sú typické pre Kyjev. Celkovo je ubytovanie v Kyjeve pomerne lacné a za prijateľnú ceny si viete nájsť top hotel. My sme boli ubytovaní v blízkosti metro stanice Osokorky, takže super poloha na rýchly presun do mesta. V blízkosti sú reštaurácie, obchody a stánky s čerstvým ovocím - mňam! 

Plus je samozrejme aj to, že na recepcii zvyčajne vedia po anglicky, okrem týchto ojedinelých prípadov sme sa stretli s anglicky hovoriacou pani ešte v múzeu a tu by som asi skončil. Po anglicky sa nedohovoríte..ale! za tri dni sme sa naučili azbuku, takže náš trip spôsobil aj nečakaný príliv vedomostí. Keď si nevieš prečítať ani menu v reštaurácii, si tak akosi donútený niečo s tým robiť.

Ukrajinské jedlo

Ukrajinské jedlo je naozaj skvelé, vyskúšali sme reštauráciu, kde boli ceny podobné tým na slovensku, ale aj "jedáleň" s tradičným ukrajinským jedlom, kde nám chutilo asi najviac. Každý deň sme si dali vareniky so smotanou, podobné našim pirohom (mäsové, višňové, zemiakové), polievku (soľanka, boršč, okroška) a dezert. Originál soľanka by mala okrem iného obsahovať vnútornosti, mäso, párok, čierne olivy, kapary, uhorky a kyslú smotanu. Boršč poznáte asi všetci a okroška je studená polievka bielej farby, ktorá obsahuje zemiaky, jarnú cibuľu, červenú repu, uhorku, vajce a kôpor. Môže sa robiť z kefíru, alebo jogurtu. Jedáleň sa nachádza v obchodnom centre Globus na námestí Maidan nezalezhnosti na oboch stranách, ale videli sme ju aj v meste. Cena dvoch takýchto porcii je približne 103 UAH.

V okolí komplexu Kyjevsko - pečerská lavra sa nachádzajú aj automaty na kávu (nie teraz nemyslím tú práškovú odpornej chuti, ale skutočné espresso ako z kávovaru), ktorú si kúpite za príjemnú cenu 8 UAH. Na výber je ristretto, espresso, americano, cappuccino. Po unávnej expedícii naprieč Kyjevom padne naozaj skvele :)

Kyjev, kam ísť a čo si nenechať ujsť?

Do mesta sa jednoducho dopravíte metrom (4 UAH), trolejbusom (3 UAH) alebo autobusmi (do 10 UAH). Orientácia je veľmi jednoduchá a najlepší a zároveň najrýchlejší spôsob dopravy je asi metro. Môžete si kúpiť žetóny pri okienku, alebo zaplatíte dotykovou kartou priamo pri vstupe. Lístky na autobusy a trolejbusy sa kupujú priamo v autobuse, takže treba mať pri sebe hotovosť. Za príjemné ceny tu funguje aj služba Uber, takže komu sa nechce využívať mhd, je tu aj taká možnosť. 

  • Socha Matka vlasti: V priestoroch pod sochou vysokou približne 102 m sa nachádza múzeum 2. svetovej vojny, vstup 20 UAH
  • Kyjevsko - pečerská lavra: pravoslávny komplex chrámov a podzemných chodieb, vstup 35 UAH
  • Chrám svätej Sofie
  • Chrám svätého Ondreja
  • Chrám svätého Michala 
  • Zoloti vorota (Golden gate): časť opevnenia starovekých kyjevkých hradieb, blízko stanice metra Zoloti vorota
  • historická budova Ukrajinskej národnej opery
  • Chernobyl museum, vstup 10 UAH
  • námestie Maidan nezalezhnosti
  • kto by mal záujem, dávam do pozornosti kurzy varenia ukrajinských jedál v cene približne 20 EUR

Ako vidíte, všetko dôležité je blízko seba, a preto nie je problém tieto pamiatky prejsť aj pešo a budú vám stačiť 1-2 dni.

Černobyľská zóna a ako sa sem dostať?

Legálne je možné dostať sa do tejto oblasti len prostredníctvom agentúr so sprievodcom, či už cez miestnu alebo slovenskú agentúru a kedže ceny za tento výlet sú dosť vysoké, prostredníctvom e-mailu sme oslovili jednotlivé agentúry s tým, či by nám neposkytli študentskú zľavu. Našťastie to skončilo úspechom, takže sa bolo na čo tešiť. Bohužiaľ, ľudia sem chodia často aj ilegálne, ale k tomu sa ešte dostaneme. Ľudia z agentúry vás vyzdvihnú priamo vo vašom hoteli, alebo je stretnutie skoro ráno na dohodnutom mieste - v našom prípade na Maidane nezalezhnosti. Na výlet je potrebné mať tričko s dlhým rukávom a dlhé nohavice. Černobylská zóna je cca 30 km uzavretá oblasť vzdialená cca 110 km (1,5 h jazdy) od Kyjeva a prvým kontrolným bodom je Dytyatky - tu sú závory, musíte sa preukázať pasom a následne je možné pokračovať k druhému kontrolnému bodu....Najlepší čas na návštevu je všetko okrem leta - stromy majú listy a nie je dobre vidieť mesto.

V blízkosti kontrolných bodov žijú psy a rady sa zdržiavajú v prítomnosti ľudí. Nemusíte sa báť, sú neškodné a ľudia im nosia granule a zvyšky z obedov. V noci sa psy sťahujú bližšie k checkpointom, pretože do lesov chodia vlci a mohli by ich zožrať. Čo sa týka iných zvierat v tejto zóne, v posledných rokoch sa tu objavil medveď hnedý, ktorý tu nežil posledných 100 rokov a postupne sa tu vracajú aj iné zvieratá ako líšky, medvedík čistotný a.k.a. mýval, vtáky a žije tu veľa motýľov. 

Na mape sú zobrazené dediny, checkpointy, "pohrebiská" strojov atď. 

Je to bezpečné? 

Dúfame :D Hodnoty radiácie na námestí Maidan nezalezhnosti, teda prirodzená radiácia, boli okolo  0,14 µSv/h. Pri lete lietadlom na vás pôsobí radiácia cca 2 µSv/h

Relatívne "bezpečné" je pohybovať sa po betóne, pretože pôda je stále značne kontaminovaná. V žiadnom prípade sa netreba ničoho dotýkať, sadať si na zem, kradnúť odtiaľ predmety atď. 

Z tejto zóny a okolia bolo evakuovaných okolo 200 dedín a niektoré domy boli zrovnané so zemou (vykopala sa jama, kde bol buldozérom zhrnutý celý dom a následne bol zasypaný). Z niektorých objektov boli odstránené rôzne kontaminované predmety, napríklad radiátory a veľa iných predmetov, ktoré boli zakopané do zeme. Táto oblasť a hlavne mesto Pripiať bolo niekoľkokrát dekontaminované, pretože pôvodne sa počítalo s tým, že ľudia sa vrátia do svojich domovov, no hodnoty radiácie boli aj po dekontaminácii príliš vysoké na to, aby sa tu dalo bezpečne žiť a nebude to možné ani najbližších 700 - 800 rokov. Polčas rozpadu plutónia je 25 000 rokov, cézia 137 je 30 rokov a stroncia 90 je 28 rokov. 

V tejto zóne stále žije okolo 1300 ľudí. Niektorí sa sem vrátili dobrovoľne a žijú v dedinách, pestujú si zeleninu v kontaminovanej pôde a živia sa kontaminovanými rybami.
Mesto Černobyl je "obývané" a v jeho blízkosti sa nachádza aj jedáleň, kde sme obedovali. Táto budova bola postavená až po havárii, čiže vraj nie je kontaminovaná a jedlo je dovážané. Bolo vybudované taktiež nové vodovodné potrubie, ktoré vedie nad zemou.

Černobyľská elektráreň

Černobyľská jadrová elektráreň V.I.Lenina mala byť so 6 blokmi najväčšou jadrovou elektrárňou na svete. 26. apríla 1986 o 1:23 miestneho času však došlo k výbuchu. Nehoda bola utajovaná a k evakuácii mesta Pripiať došlo až po 36 hodinách, dovtedy tam ľudia žili "bežným" životom...K nehode boli vyslaní požiarnici z 3 hasičských staníc: jedna sa nachádza oproti elektrárni, druhá v meste Pripiať a tretia v meste Černobyl, pred ktorou stojí tento pamätník:

V blízkosti elektrárne sa nachádza tzv. červený les, kde bezprostredne po havárii spadlo veľké množstvo rádioaktívnych častíc a stromy v tomto lese nasledujúce dni odumreli a očerveneli. Taktiež museli byť zastrelené všetky zvieratá žijúce v tomto lese a okolí. Na mieste pôvodného červeného lesa je dnes už nový borovicový les, no táto oblasť je stále značne kontaminovaná a v minulosti sa tu vyskytli v dôsledku vysokej rádioaktivity rôzne anomálie rastlín. Okolo tohto lesa len rýchlo prefrčíme našim turistickým autobusom a dozimeter ukazuje 6 - 10 µSv/h

V elektrárni resp. v jej okolí stále pracujú ľudia ( 15 dní tu + 15 doma, alebo 3 tu + 3 doma) a hodnoty rádioaktivity na tomto mieste sú mierne zvýšené 0,6 µSv/h. Z okolia elektrárne bolo odstránených cca 8 m pôdy, pričom bol vykopaný buldozér a iné kontaminované stroje. Nový sarkofág je vysoký 110 m a má dĺžku 165 m.

Mesto Pripiať

Pripiať bolo moderné socialistické mesto vybudované pre pracovníkov elektrárne a žilo tu okolo 50 000 obyvateľov. Nachádzali sa tu školy, škôlky, hotel, nemocnica, požiarná stanica, plaváreň, zábavný park, prístav, telocvičňa, futbalový štadión a veľa činžiakov. Boli sme veľmi prekvapení, v akej vzdialenosti od elektrárne sa nachádza mesto Pripiať (doslova za zákrutou). Na začiatku mesta sa nachádza nemocnica a prístav, ktoré patria k najviac kontaminovaným miestam. Do prístavu chodili umývať stroje, ktoré boli používané pri odstraňovaní havárie. Pôda tu vykazuje hodnoty okolo 60 µSv/h

K ďalším znečisteným miestam patrí zábavný park, ktorý mali otvoriť 1. mája 1986, no nikdy k tomu nedošlo.

Bohužiaľ, ľudia sem často chodia aj ilegálne (celá zóna je ohradená), idú pešo cez les s batohom aj dva dni. Niektorí sem chodia dokonca oslavovať Nový rok, zatvoria sa v budove a zatiahnu okná, aby ich nevideli policajti a takto potichu a zvláštne "oslavujú" niekoľko dní. Výsledkom ilegálnych návštev sú aj krádeže a vandalizmus. Výnimkou nie sú graffiti, nákupný vozík na dne bazéna, popísané steny a rozbité okná na budovách. Nedávno boli v suteréne nemocnice objavené osobné veci požiarnikov, ktorí zasahovali na mieste havárie ako prví a po hodine boli prevezení do nemocnice. Ich veci boli tak silne kontaminované, že ešte aj po 30 rokoch vyžarujú 700 µSv/h!!! A predstavte si, ich prilby niekto ukradol. V súčastnosti je suterén už zasypaný pieskom. Do nemocnice sa počas exkurzie nechodí, pretože patrí k najviac kontaminovaným miestam.

Kto by si chcel pozrieť, ako to vyzeralo v suteréne, tu je video:

 

Na futbalovom štadióne vyrástol les:

Plaváreň patrila k najčistejším budovám v meste Pripiať a chodili sa sem kúpať robotníci, ktorí pracovali na odstraňovaní škôd - fungovala ešte niekoľko rokov po katastrofe.

Radar DUGA

Mesto Černobyl bolo určené pre pracovníkov na tomto radare. Jeho existencia bola prísne utajovaná a v mapách bol zakreslený ako kemp pre deti. Bol situovaný v okolí černobylskej elektrárne z dôvodu jeho obrovskej spotreby elektrickej energie - až 10 MW. Ako fungoval? Niekoľko sto kilometrov ďalej sa nachádzal vysielač, ktorý vysielal signál a tento radar slúžil ako prijímač. Vyslaný signál sa odrážal od ionosféry a prijímač zachytil signál bez zmeny. Ak sa niečo stalo (napr. bola odpálená raketa a v ionosfére vznikla diera), radar zachytil zmenený signál, teda vedeli len, že sa niečo stalo, ale nevedeli kde a čo - chceli ho zdokonaliť, ale kvôli nehode v elektrárni to už nestihli.

Koľko to stálo?

letenky BA - Kiev - Budapešť 40 EUR

autobus Budapešť - BA 8 EUR

výlet do černobylskej zóny: 90 EUR

ubytovanie 2 noci: 8 EUR

jedlo, výdavky, vstupy: 15 EUR

SPOLU: 161 EUR

Na záver

Kto váha, či navštíviť Kyjev, tak za nás určite áno. Čo sa týka černobylskej zóny, tak tento výlet určite stojí za to a odporúčam ho spojiť aj s návštevou múzea v Kyjeve, kde si pozriete dobové fotografie, obleky atď. Čo ma veľmi sklamalo je ničenie mesta Pripiať ilegálnymi návštevníkmi a naaranžované predmety. Oveľa radšej by som si pozrel mesto a budovy v takom stave, ako ich ľudia opustili. 

Koho táto téma zaujíma a chcel by si prečítať niečo viac, dávam do pozornosti túto stránku, kde nájdete fotogalériu + zaujímavé články:
http://chernobylgallery.com/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Dukla prežila drámu s nováčikom, v Bystrici padlo 11 gólov

Pozrite si sumár piatkových stretnutí hokejovej Tipsport ligy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico je späť, ako prvého vytrestá Kisku

Keď treba zmasakrovať ústavu, vždy sa nájde koalícia ochotných.


Už ste čítali?