reklama

Ako si užiť exotiku za facku alebo Zanzibar za 440 EUR/8 nocí !

Keď sme prvýkrát počuli o tomto čarovnom mieste, ihneď bolo jasné, že to bude naša ďalšia destinácia. Obľúbené miesto sex-turizmu láka nádhernými plážami, azúrovou vodou, kuchyňou i históriou. Verte, budete sa tu cítiť ako v raji.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Čo potrebuješ a čo nie?

Očkovanie proti žltej zimnici - je to veľmi horúca a nejasná téma. Podľa dostupných informácií však žiadne očkovanie povinné nie je a je to len na tebe. Avšak ak nemusíš, nerob to, vedľajšie účinky sú dosť nepríjemné. Očkovanie je povinné len ak prichádzaš z krajiny, v ktorých sa žltá zimnica vyskytuje.

Víza - na vstup do krajiny potrebuješ víza, ktoré dostaneš na počkanie v príletovej hale letiska. Cena je 50 USD a potrebuješ vyplniť dve tlačivá, ktoré sa dajú stiahnuť z internetu. Na letisku budú od teba chcieť, aby si zaplatil kartou, ale povedz, že máš len hotovosť. Nezabúdaj, ak plánuješ napríklad aj safari v Tanzánii, musíš mať viacvstupové víza. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľa opaľovacieho krému - Zanzibar leží len cca 700 km pod rovníkom a slnko je tu pekelne horúce. Po predchádzajúcich skúsenostiach z Thajska sme sa už naozaj dôkladne natierali krémom. Používali sme len 50-ku a aj tak som bol rád, keď sa mi spálila koža len na hlave :) 

Redukcia na zástrčky (cestovný adaptér) - na Zanzibare nepoužívajú klasické zástrčky, na ktoré si zvyknutý doma a keď si budeš chcieť nabiť mobil, budeš nemilo prekvapený. Je vhodné si pred cestou zaobstarať cestovný adaptér typu G, ktorý sa používa v Anglicku.

Mušle - je zakázané brať si domov akékoľvek mušle, koraly, jednoducho všetko, čo nájdeš v mori... V tom lepšom prípade ti to na letisku zabavia, v tom horšom môžeš dostať pokutu alebo ísť dokonca do väzenia ! My sme si chceli zobrať len trochu piesku vo fľaši, pretože bol úplne nádherný, no na letisku nám to zabavili s tým, že ani to nie je dovolené a nabudúce si to máme dať do podpalubnej batožiny (s tou ale my zásadne necestujeme). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kedy navštíviť Zanzibar? - my sme boli v septembri, noci a rána sú chladnejšie - okolo 20 stupňov a od obeda do večera je maximálne 30 stupňov. Hlavná sezóna začína cez zimu približne od novembra až kým nezačne obdobie dažďov (apríl - jún).

Prílet na Zanzibar

Letisko na Zanzibare je malá budova a po vstupe dnu končí všetká sranda. Víza platíme výlučne v hotovosti, tvárime sa ako z lesa - kreditná karta? O tom som v živote nepočul. Držím v ruke 50 USD a strkám ich do ruky tete za okienkom. Odporúčam si stiahnuť, vytlačiť a vopred vyplniť tlačivá, ktoré budeš potrebovať na získanie víz (sú dve - veľké a malé). Vyhneš sa tak státiu v rade, a kým ostatní budú vypisovať, postavíš sa k okienku a budeš cítiť trochu škodoradosti, no aj tá ťa razom prejde, keď ti začnú odoberať odtlačky pomaly ešte aj z nôh a fotiť ťa zo všetkých strán. Tak sme absolvovali túto procedúru aj my a to sme ešte netušili, že o chvíľu sa na nás vrhne húf taxikárov...Takto nejak vyzeral náš prvý kontakt s Afrikou. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Abeid Amani Karume International Airport Zanzibar
Abeid Amani Karume International Airport Zanzibar  (zdroj: djabazz (www.panoramio.com))

Pred opustením letiskovej haly prechádza môj batoh cez "skener", ktorý vyzerá ako hračkársky a pracovníci do neho hádžu batohy jeden za druhým. Vlastne tam hádžu úplne všetko. Jedným očkom už vidíme spomínaných taxikárov a hľadáme miesto pre bezpečný útek. Vychádzame von a vrhnú sa na nás ako kobylky, ponúkajú odvoz a chcú vyjednávať. Vlastne oni chcú aby sme my vyjednávali. My sme však neoblomní a vyberáme sa hľadať dala-dala. Dala-dala sú malé autobusíky, miestna doprava, ktorou sa dopravíš úplne všade a áno, jazdí aj z letiska. Ak sa budeš pýtať, kde nájdeš zastávku, ľudia ti budú klamať a snažiť sa ponúknuť ti odvoz, alebo dohodiť tento lukratívny kšeft niekomu inému. Kde ju teda nájdeš? Po východe z letiska treba ísť smerom vpravo popri ceste a hľadať autobusy. Zastávka je za pletivom s betónovým stĺpikom, na ktorom je napísané "daladala". Jednoznačne neodporúčam nastupovať do otvoreného autobusu. Nastúp iba vtedy, ak sa chceš vžiť do kože sardinky (bohužiaľ vlastná skúsenosť). Najprv sme sa prepravili do hlavného mesta Stone Town, cena je 300 TZS na osobu. Ak ti povedia vyššiu cenu, čo je úplne normálne, rázne im povedz, že cenu poznáš a je to 300. Ak chceš pokračovať ďalej dala-dala, treba sa dostať na dala-dala stanicu (mapa). Ak sa rozhodneš ísť na Nungwi, cena je 2000 TZS a do iných častí ostrova by to malo byť podobne alebo rovnako. Viac v žiadnom prípade neplať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Dala-dala Terminus
Dala-dala Terminus (zdroj: zdroj: google maps)

Ceny: 
Letisko - Stone Town 300 TZS
Stone Town - kamkoľvek - 2000 TZS

A ktorým autobusom sa vybrať ?

Nungwi #116
Kiwengwa #117
Matemwe #118
Jambiani #309
Pongwe #209
Kizimkazi #326

Miestna doprava "daladala"
Miestna doprava "daladala" (zdroj: zdroj:www.travelplugged.com)

Stále je tu možnosť zobrať si taxík, no tu už budeš musieť tvrdo zjednávať. Ak budeš úspešný, dokážeš zjednať taxík za 20 USD letisko - Nungwi. A aby som nezabudol - priprav sa na kultúrny šok. Doslova.

Peniaze a internet

Na Zanzibare sa dá platiť tanzánskymi šilingmi, americkými dolármi a dokonca aj eurom. V každom prípade treba mať pri sebe hlavne hotovosť, pretože bankomaty sa nachádzajú LEN v hlavnom meste Stone Town a jednorazovo sa dá vybrať maximálne iba 400 000 TZS a poplatok za výber bude 15 000 TZS. Hotovosť si môžeš zmeniť doma, alebo priamo na mieste - kdekoľvek s tým, že kurz je potrebné si vyjednať. Stačí ak im ukážeš v googli aký je konverzný kurz. Momentálne sa pohybuje okolo 2600 TZS za 1 EUR. My sme si zmenili doláre už na Slovensku a podarilo sa nám získať aj nejaké šilingy, takže zmenáreň sme navštívili až ku koncu nášho pobytu. 
Kedy je lepšie platiť dolármi a kedy šilingmi? Doláre sa dajú použiť hlavne na zaplatenie ubytovania a výletov, pretože ich najväčšia bankovka je 10 000 TZS, a takú veľkú peňaženku nemá asi nikto. Šilingy sú fajn na platenie v reštaurácii, v obchode a pod. 
Poplatok za platbu kartou môže byť 5-15%, no v reštaurácii sa nám stalo, že sme už nič naviac neplatili.

Tanzánske šilingy
Tanzánske šilingy (zdroj: www.safarijunkie.com)

Čo sa týka internetu, kartu s dátami si kúpiš v stánku a bude potrebná aj tvoja registrácia. Viac informácii aj presné ceny nájdeš na tomto odkaze: 
http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Tanzania

Ktorú časť ostrova si vybrať?

Mapa ostrova s vyznačenými miestami
Mapa ostrova s vyznačenými miestami (zdroj: Kristián Hanus)

Najkrajšie pláže sa nachádzajú na severe až severozápade ostrova. My sme bývali v Nungwi, no oveľa viac sa nám páčila pláž Kendwa. Bolo tu menej ľudí, čisté pláže a menej otravných "beach boys". Na východnom pobreží sú tiež pekné a relatívne prázdne pláže ako Bwejuu, Paje, Jambiani. Piesok je tu nádherný, no nevýhodou je plytká voda, ktorá sa počas odlivu vzdiali aj niekoľko stoviek metrov! Takisto je tu veľké množstvo rias, ktorých zberom sa tu miestni ľudia živia. Ak si chceš oddýchnuť a stráviť dovolenku mimo ruchu, tak je to pre teba to pravé orechové. V tom prípade ale odporúčam ubytovanie s bazénom.

Ubytovanie

Vo všeobecnosti je ubytovanie na Zanzibare drahé. Najlepšia taktika je zabookovať si ubytovanie na 1-2 noci a zvyšné noci zjednať na mieste (v tom istom, prípadne inom ubytovaní). Dobrý nápad je tiež napísať priamo na dané ubytovanie cez ich webstránku - dostaneš lepšiu cenu ako cez booking a iné stránky. Skoro každé ubytovanie má vždy 1 voľnú izbu, takže nie je problém ísť aj na blind. Po zjednávaní na mieste býva cena od 10 USD na noc, záleží od kvality ubytovania.
Ako sme to urobili my? Použili sme kupóny z bookingu, vďaka ktorým sa nám podarilo ušetriť presne 70% pôvodných nákladov na ubytovanie. Kupóny sa dajú vyhľadať jednoducho cez google.
Celý čas sme bývali na Nungwi, pretože východné pobrežie nás príliš nelákalo a posledný deň sme si vyhradili na prehliadku Stone Townu.
Na Nungwi sme bývali v Homeland Swahili lodge a toto ubytovanie vrelo odporúčam. Je to síce jednoduché ubytovanie, no má úžasnú atmosféru Afriky, stretneš tu veľa mladých ľudí z rôznych kútov sveta, úžasne sa naješ a budeš sa cítiť ako doma. Bolo to jednoznačne to najlepšie ubytovanie v akom sme kedy bývali!

Homeland Swahili lodge
Homeland Swahili lodge (zdroj: Kristián Hanus)

Ak očakávaš vyšší štandard a modernú izbu, odporúčam Highland Bungalows, ubytovanie je v domčekoch za prijateľné ceny a nachádza sa tam aj reštaurácia s chutným jedlom.
Poslednú noc sme sa ubytovali blízko letiska v hoteli Salama Palace hotel a taktiež obrovská spokojnosť, majiteľ bol mladý a veľmi zhovorčivý - super sme si pokecali a dozvedeli sa veľa zaujímavosti zo života Zanzibarčanov.

Jedlo na Zanzibare

Jedlo na Zanzibare je veľmi chutné a skúšali sme takmer všetko čo nezjedlo nás. Fotografie som použil z rôznych zdrojov, pretože jem rýchlejšie ako fotím :) TOP reštaurácia na Zanzibare bola pre mňa Lukmaan v Stone Town. Nájdeš ju podľa Google Maps a nachádza sa v centre blízko anglikánskeho kostola. Tu som skúsil žraloka na paličke, kalamáre v karí a biryani. Okrem skvelých jedál majú aj šťavy z čerstvého ovocia. Najlepší kuchár bol jednoznačne náš hostiteľ Crazy, ktorý pre nás na večeru pripravil chobotnicu s linguine a grilovanú zeleninu - úžasné! Najlepšie jedlo, aké som na Zanzibare jedol...

Crazy to v kuchyni naozaj vie - chobotnica s olivovou omáčkou a grilovaná zelenina
Crazy to v kuchyni naozaj vie - chobotnica s olivovou omáčkou a grilovaná zelenina (zdroj: Kristián Hanus)


1. Ryža Pilau

Ryža sa varí spolu s korením (cesnak, zázvor, rasca, kardamón, klinčeky, škorica, bylinky), vývarom a mäsom, ktoré môže byť hovädzie, kozie alebo rybie. Príloha je zvyčajne fazuľa, zelenina a občas malá vyprážaná rybka, ktorá je veľmi chutná.

Ryža pilau
Ryža pilau (zdroj: www.migrationology.com)



 
2. Mishkaki

Je to grilované kuracie alebo hovädzie mäso napichnuté na paličke, ktoré sa marinuje v zmesi korenia a omáčky.

Mishkaki
Mishkaki (zdroj: www.tripadvisor.com)


3. Chips Mayai

Omeleta s hranolkami - nič zdravé, ale veľmi chutné. 

Chips mayai
Chips mayai (zdroj: Kristián Hanus)


4. Biryani

Ryža ochutená šafranom a koreninami sa podáva s omáčkou z karamelizovanej cibule a s mäsom alebou rybou.

Biryani
Biryani (zdroj: Kristián Hanus)


5. Kalamáre v karí

Kúsky kalámarov sú uvarené v krémovej kokosovej omáčke so zmesou korenín, kurkumy a koriandru. Tak skvelé kalamáre som ešte nejedol a som presvedčený, že ešte dlho nebudem!

Kalamáre v karí
Kalamáre v karí (zdroj: Kristián Hanus)


6. Mandazi

Mandazi sú vyprážané koláčiky ochutené kardamónom. Okrem nich na Zanzibare kúpite aj veľmi chutné zázvorové keksíky a ďalšie pečivo, ktoré predávaju v domoch pri ceste.

Mandazi
Mandazi (zdroj: www.sesacosoya.com)


7. Zanzibar pizza

Pripravuje sa z malého tenkého kusu cesta a náplň si môžeš vybrať. Do stredu sa položí ďalší malý kus cesta, nasype sa nadrobno nakrájaná zelenina - červená cibuľa, paradajky, mäso podľa výberu, vajce, korenie, syr, majonéza...všetko sa spolu zmieša a okraj sa zavinie dovnútra. Takto pripravená "pizza" sa potom opeká na horúcej panvici.

Zanzibar pizza
Zanzibar pizza (zdroj: www.yummy.co.ke)

8. Drink z cukrovej trstiny

Zdravý, osviežujúci a chutný nápoj zelenej farby, ktorý sa pripravuje odšťavením cukrovej trstiny a dochutí sa limetkou alebo zeleným pomarančom. Na Zanzibare sme tento nápoj videli prvý krát a veľmi nám zachutil. 

Odšťavovanie cukrovej trstiny
Odšťavovanie cukrovej trstiny (zdroj: www.thecitizen.co.tz)


9. Ugali

Ugali sa robí z kukuričnej múky, vody a soli. Mne toto jedlo zdalo málo slané, až bez chuti. Ľudia jedia ugali rukami a príloha je fazuľa, zelenina, omáčka a občas malá vyprážaná rybka.

Ugali
Ugali (zdroj: www.newsofafrica.org)

10. Swahilské chapati s fazuľou

Chapati sú placky z vody a múky, ktoré sa podávajú zvyčajne s fazuľou, ale dajú sa jesť takmer ku všetkému. 

Swahilské chapati s fazuľou
Swahilské chapati s fazuľou (zdroj: www.plantbasedbirdie.com)


Kam ísť a čo si nenechať ujsť?

Šnorchľovanie pri ostrove Mnemba

Výlet si dohodneš priamo na pláži, kde je až priveľa predavačov všetkého možného a vlastne všetci predávajú všetko (keby mohli, predajú aj celý Zanzibar), dokonca nemajú problém ponúkať trávu, koks a iné fetky. 
Súkromný alebo skupinový výlet? Rozdiel je iba v počte ľudí na lodi a v cene, inak je to úplne to isté. Cena za skupinový výlet z Nungwi je 15 USD a za súkromný približne 30 USD - záleží od počtu ľudí a veľkosti lode (malý speedboat, alebo veľká drevená loď). Na skupinový výlet chodí približne 20 ľudí veľkou drevenou loďou. V cene je výstroj na šnorchľovanie a chutný obed - ovocie, voda, pečený tuniak s ryžou a zeleninová omáčka, pričom každý deň je to isté. 
Mnemba sa nachádza oproti pláži Muyuni a je to súkromný ostrov, čo znamená, že tam nemôžeš ísť. Žije tu približne 600 druhov koralových rybiek, korytnačky, chobotnice, hviezdice a v blízkosti žijú dokonca veľryby. Ak budeš mať šťastie, uvidíš aj delfíny - my sme ich zazreli len jedným očkom ďaleko v mori. Voda na Zanzibare je neuveriteľne čistá a šnorchľovanie bolo veľkým zážitkom.

Jedna z mnohých rybiek, aké môžeš vidieť v blízkosti ostrova Mnemba
Jedna z mnohých rybiek, aké môžeš vidieť v blízkosti ostrova Mnemba (zdroj: www.trackssafaris.co.uk)

 Ak ti budú ponúkať šnorchľovanie pri ostrove Tumbatu, odmietni. Všetci, ktorí tam boli sa sťažujú - veľa medúz a takmer žiadne ryby, Mnemba sa určite oplatí omnoho viac! 

Prison island

Cena za tento výlet bola 8 USD a vstup 4 USD pre jednu osobu.
Ako sa sem dostať? Najlepší spôsob je dopraviť sa do prístavu v Stone Towne a tam si ťa už niekto odchytí :) Cesta na ostrov trvá približne 30 minút. 
Na tomto ostrove žijú korytnačky Aldabra, ktoré boli v roku 1919 privezené ako dar zo Seychellských ostrovov, konkrétne z druhého najväčšieho atolu na svete - Aldabra. Odvtedy sa rozmnožili a v súčasnosti ich tu žije približne 160. 

Korytnačka obrovská - Prison island
Korytnačka obrovská - Prison island (zdroj: Kristián Hanus)

Jozani Forest

Je to chránený les s množstvom endemitov, žije tu okolo 1000 opíc Red Colubus, 50 druhov motýľov, gekony, chameleóny, žaby, veveričky a veľa iných druhov zvierat. 
Opice žijú v malých skupinách, sú aktívne najmä ráno a nesmieš sa ich dotýkať, ani ich kŕmiť. Prechádzka okolo mangrovníkov trvá približne hodinu a vedie po drevenom chodníku ponad močiar so slanou vodou, v ktorom žijú dokonca aj kraby. Na Zanzibare rastie až 9 rôznych druhov mangrovníkov a sprievodcovia ti o nich radi niečo povedia. 
Ako sa sem dostať? Výlet si dohodneš jednoducho na pláži alebo vo svojom ubytovaní. Vstupné do pralesa je 10 USD.

Opica Red Colobus v Jozani forest
Opica Red Colobus v Jozani forest (zdroj: www.travelrepublicafrica.com)

Spice tour

Ak rád varíš, si botanik, prípadne chceš zistiť, ako sa vlastne pestujú koreniny, je tu Spice tour. Sú to malé farmy, kde miestni ľudia pestujú klinčeky, škoricu, kardamón, vanilku, muškátový oriešok, šafrán, čierne korenie, zázvor, rascu, kurkumu, citrónovú trávu a iné. Zo Stone Town ťa bude tento výlet stáť asi 15 USD na osobu aj s ochutnávkou korenín a ovocia. Samozrejme, cenu si musíš zjednať. Ak vieš, ako sa k farmám dostať pomocou dala-dala, na mieste si zaplatíš sprievodcu a vstup na farmy je v podstate zdarma. Takto môžeš mať Spice tour len za 5 USD na osobu!
My sme už na tento výlet nemali čas a tak sme zvolili variantu suvenírov v podobe korenín. Odporúčam kardamón, rôzne čajové zmesi a najmä vanilkový extrakt!

Koreniny ako suvenír zo Zanzibaru
Koreniny ako suvenír zo Zanzibaru (zdroj: Kristián Hanus)

Zanzibar Turtle Aquarium

Nejde o akvárium v pravom zmysle slova, ide skôr o malú chovnú alebo záchrannú stanicu pre ohrozené a zranené korytnačky. Nájdeš tu viacero druhov suchozemských aj morských korytnačiek, od najmenších, ktoré môžeš vziať do ruky až po obrovské, viac než storočné korytnačky. Dozvieš sa veľa o ich spôsobe života a môžeš ich dokonca aj kŕmiť. Ak máš šťastie, môžeš sa zúčastniť vypúšťania korytnačiek do mora, ktoré sa koná každoročne v druhej polovici februára. Vstupné do Zanzibar Turtle Aquarium je 5 USD.

Malá korytnačka v Zanzibar Turtle Aquarium
Malá korytnačka v Zanzibar Turtle Aquarium (zdroj: Kristián Hanus)

Aký dojem vo mne vyvolal Zanzibar?

Moja prvá návšteva na južnej pologuli je určite nezabudnuteľným zážitkom. Na Zanzibar budem pamätať ako na magický ostrov s krištáľovo čistou vodou, snehobielymi plážami a neskutočným pokojom. Pole pole! Každá minca má ale dve strany. Život a kultúra je tu totálne odlišná od toho, na čo sme zvyknutí. Všadeprítomná chudoba ti doslova vyrazí dych a na chvíľu si uvedomíš, aké máš šťastie a že u nás to vôbec nie je také zlé, ako sa zdá. Väčšina ľudí tu žije doslova z rúk do úst a aj malé deti sa snažia niečo ti predať, len aby mali čo jesť. Napriek tomu je to miesto, kam by som sa znova vrátil a vychutnal si tú atmosféru. Hakuna Matata my friends!

Koľko to stálo?

letenky BA - Brusel Charleroi - BA: 40 EUR

autobus Brusel - Luxemburg - Brusel: 10 EUR

letenka Lux - Zanzibar - Lux: 209 EUR

víza: 42 EUR

ubytovanie 8 nocí s raňajkami: 38 EUR

jedlo, výdavky, výlety: 100 EUR

SPOLU: 440 EUR

Kristián Hanus

Kristián Hanus

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentom FCHPT STU, zaujímam sa o vedu a techniku. Vo voľnom čase rád cestujem a športujem. So športom sa spája aj dobré jedlo, ktoré nielen rád konzumujem, ale i pripravujem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu